O nás

Nelly Emily Bohemia

DKK: A/A, DLK: 0/0                                                                                                                              DNA testy: CEA: N/N, prcdPRA: N/N, HSF4: N/N, MDR1: N/N                                  DNA profil: ano                                                                                                                                          DOV: neg.9.4.2017

A jak se nám to celé přihodilo?

„K vám by se hodil australský ovčák!“, prohlásila kamarádka, sama velmi úspěšná chovatelka plemene shih-tzu. A tak to pro naši velkou rodinu začalo.

Nejdříve jsme si koupili knihu od Jeanne Joy Hartnagle-Taylorové Australský ovčák od A do Z. Nalezli jsme v ní odpovědi na všechny otázky k tomuto výtečnému plemenu a usoudili jsme, že toto asi opravdu bude pes pro nás.

Nelly Emily Bohemia se narodila 2. 3. 2015. Dojeli jsme si pro ni do Šatova, k nesmírně milým chovatelům. A začali jsme jí říkat Maya.  Maya byla od počátku učenlivé a vděčné štěně, které chtělo do rodiny okamžitě zapadnout. Což se jí také povedlo. Jak rostla, byla stále krásnější, roztomilejší, vlídnější, věrnější, k cizím někdy rezervovaná, ale vždy milá. Napadlo nás, že by byla škoda, kdyby tak povedené a chytré zvíře nemělo potomky.

Cesta k uchovnění Mayi a k potomstvu byla nesnadná. Zvláště pro nezkušené chovatele, jako jsme my. Rádi se  s vámi podělíme o to, jak na to. Informací je totiž všude hodně, ale jak si je přebrat?

Začnu užitečnými odkazy:

http://www.aussiesworld.cz  zde naleznete poměrně vyčerpávající informace k plemeni Australského ovčáka: o povaze, vzhledu, zdraví, výstavách, aktivitách, chovech, chovných jedincích, vrzích.

http://www.kchbo.com stránky klubu, jehož jsme členy. Pokud budete pečlivě číst, dozvíte se vše potřebné pro celý proces od uchovnění po odchov štěňat. Je zde přehledná genealogie všech chovných jedinců AUO.

Máte doma malé kouzelné štěně s PP. Vše je ještě otevřené:

1. Začněte výcvikem. Tím rozhodně nic nezkazíte, naopak: se štěnětem se ještě více sblížíte. Po posledním povinném očkování se přihlaste na nejbližší cvičák do kurzu základního výcviku štěňat. Bývá to tak 10-15 lekcí, které naučí vaše štěně základní poslušnosti a orientaci v terénu. Bude se vám to hodit, i kdybyste se pro uchovnění nakonec nerozhodli.

2.Po tomto výcviku se domluvte s někým zkušeným (může to být nějaký cvičitel ze cvičáku), kdo vám poradí, jaké dovednosti má mít AUO pro úspěšné absolvování povahového testu při bonitaci. Případně i pro výstavy. A jak je nacvičit. Patří sem:

 • chování psa v kruhu,
 • chování psa při měření,
 • odolnost při střelbě,
 • průchod skupinkou osob a kontakt s cizí osobou,
 • rušivé vlivy ve skupince osob,
 • setkání s cizí osobou,
 • přivolání do skupiny osob,
 • vlohy pro aportování,

Začněte na tom pracovat.

3.Zvolte si Klub, pod kterým budete psa (fenu) uchovňovat: KCHBO, KCHMPP. Zaregistrujte se a zaplaťte poplatek. Každý Klub má trochu jiné podmínky pro uchovnění, ale v podstatě je to totéž. Některý požaduje absolvovat se psem (fenou) alespoň jednu výstavu. Členství v Klubu vám přináší jisté výhody informací a také slevy při různých vyšetřeních, zejména genetických.

4.A do těch se také pusťte. Před bonitací je třeba udělat:

 • RTG kyčlí a loktů (DKK a DLK),
 • vyšetření očí (má platnost jednoho roku a je třeba ho tudíž opakovat). Doporučuji MVDr. Beránek, alespoň v okolí Prahy a Pardubic,
 • nechte štěněti odebrat genetický vzorek a nechte psovi (feně) udělat genetický profil, ověření paternity (s PP od nás dostanete genetické profily rodičů vašich štěňat, které k tomu potřebujete), testy CEA, prcdPRA, HSF4, MDR1. Většinou laboratoře nabízejí balíčky za výhodnou cenu, osvědčila se nám GENOMIA, jsou tam velmi rychlí a ochotní,
 • ověřte si na stránkách vašeho klubu, jestli máte vše pohromadě. Předpisy se stále mění.                                                                                                                                                 5.Teprve až budete mít v ruce všechny výsledky vyšetření a testů, rozhodnete se, jestli je vaše štěně natolik zdravé, abyste mohl uvažovat o chovu. Pokud ano,                                                                                                                                                      6.přihlaste se (ve věku 18 měsíců) v rámci svého klubu k Bonitaci. Součástí Bonitace je Povahový test (viz bod 2) a Popisná přehlídka, při které se hodnotí exteriér psa (feny). Při Bonitaci se rozhodne, jestli je váš pes (fena) vhodný k chovu.

Máte chovného psa (fenu)

1.Pokud máte fenu a chcete chovat, je třeba zřídit Chovatelskou stanici (vše k tomu na stránkách ČMKU). Trvá to asi dva měsíce, ale je to na celý život, pro jakoukoli vaši další fenu, kterou si v životě pořídíte. CHS se dědí. Máte ještě možnost, aby vám jiná spřátelená chovka poskytla zastřešení vašeho chovu. Touto cestou jsme my nešli, nemáme zkušenost.

2.Pokud máte psa a chcete krýt, je třeba se mu věnovat, tzv. „prezentovat“ ho. Znamená to jezdit s ním na výstavy a být úspěšný. Je dobré, když se specializuje na některé aktivity a je v nich dobrý (je toho spoustu, co s ním můžete podnikat a bude to bavit vás i psa, viz aussiesworld). Tím jeho cena stoupá a pro majitele fen je zajímavý. Prezentujte ho na stránkách Klubu, na Aussiesworld, na FB apod.

3.Nechte si na ČMKU přeregistrovat PP psa (feny). Informace, jak to provést, jsou na stránkách Klubu. Pes se musí přeregistrovat před prvním krytím, fena může až po vrhu. Všechno vyřiďte co nejdříve.

4.Věnujte velkou péči výběru psa a jeho zdraví, máte-li fenu a chcete ji nakrýt. Seznamte se s majitelem psa blíže, neuspěchejte to. Jeďte se za psem podívat. Z toho, jak majitelé žijí, hodně poznáte. Nespěchejte, fena hárá dvakrát do roka.

5.Nechte si předložit všechny k chovu potřebné dokumenty o zdraví psa, jeho PP a udělejte si kopie HNED. Pokud jste s majitelem domluveni, neměl by to být problém. Naopak může být velký problém páčit z majitele dokumenty dodatečně, o tom hodně víme. Sepište smlouvu o krytí. Měl by ji připravit majitel psa, ale nemusí to tak být.

6.Navštivte veterináře, sdělte mu své plány a poraďte se o odčervení, vhodné době očkování feny (Herpes), nechte ji vyšetřit.

7.Když máte vybraného psa, máte podepsanou smlouvu o krytí, jste domluveni s majitelem psa a fena začne hárat, okamžitě majitele psa uvědomte. Fenu sledujte. Včas jí nechte udělat test na progesteron, abyste optimalizovali dobu krytí (např. Labvet). Doba krytí je u každé feny odlišná. Mayu jsme testovali dvakrát.

8.Kryjte 🙂

16.1.2018